0212 222 25 38 Talatpaşa Akçalı Sk. No:4 Pk-34400 Kağıthane / İSTANBUL
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / OTOMOBİL ( B ) SINIFI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

OTOMOBİL ( B ) SINIFI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

2022 Yılı Valilik Haziran Komisyon Kararı Gereğince İstanbul İli İçin Manuel ve Otomatik B Sınıfı Kurs Ücreti 4.500TL; Taban fiyat ise 4.000TL olarak güncellenmiştir.
 
Kayıt İçin Adaylardan Sürücü olur Sağlık Raporu (Edevlet Üzerinden Başvuruluyor), Öğrenim Belgesi, 2 Adet Biyometrik Fotograf ve Ehliyetine Farklı bir Sınıf Ekletmek İsteyenlerden Ehliyet Asıllarını ibraz etmeleri istenir.

Direksiyon uygulama Eğitimlerimiz Akan Trafik Öncesi 2 ders Simülatör Eğitimiyle Başlamaktadır. Bu Aşamada Adayın Arabayı Tanıması Sağlanır ve Sürüş Becerileri Kazandırılır. Simülatör Eğitimini Başarıyla Tamamlayan Adaylar 14 Derslik Akan Trafikte Uygulama Eğitimine Alınır. Bu Aşamada Trafik Kurallarına Uygun Güvenli Sürüş Eğitimlerinin yanı sıra doğru Park Etme, Yokuş Kalkış, Ani Fren ve Geri Geri Araç Kullanma gibi Performans Eğitimleri de Verilerek Aday Sınava Hazır Duruma Getirilir. Görülen 16 derslik eğitimin ücreti 4.500TL dir.

Direksiyon Uygulama Alanından Geçen Halk Otobüslerini İETT Sayfasından Görebilirsiniz. 
( 41Y; 41ST veya 65A Halk Otobüsleri Eğitim Alanına En Yakın Geçen Ulaşım Araçlarıdır. EĞİTİM ALANI İÇİN 41Y OTOBÜSÜNDE SEYRANTEPE KAVŞAK DURAĞINDA; 41ST OTOBÜSÜNDE CENDERE CADDESİ DURAĞINDA; 65A OTOBÜSÜNDE İSKİ DURAĞINDA İNMELİSİNİZ)

 
Akan Trafikte Kendini Yeterli Görmeyip Direksiyon Derslerine Devam Etmek İsteyen Sürücü Adayları Ücretini Ödemek Koşuluyla Ek Ders Alabilirler.

Direksiyon uygulama Sınavını Yapan komisyonlar Genel Olarak Adayı Altı Temel Üzerinde Değerlendirirler.

1) İlk Kalkışlarda Stop Ettirmeden Aracı Yavaş ve Kontrollü Bir Şekilde Yola Çıkarabilmek
2) Şerit İhlali Yapmamak ve Şerit Değiştirmek İstendiğinde Sinyalleri Geçişe Başlamadan Önce Doğru Zamanda Vermek
3) Virajlara, Kavşaklara Yavaşlayarak Girmek ve Kavşaktan Dönüş Yapılacaksa En Az 30m Öncesinde Sinyal Vermek
4) Paralel ve L Park Uygulamalarında Belirlenen Sınırları İhlal Etmemek ve Park için Konulan Dubalara veya Kaldırıma Arabayı Değdirmemek
    Not: 
Park Etmek İçin Vitesi Geriye Aldığınızda Tek Seferde Girişi Yapmanız Gerekmektedir. Yalnızca Paralel Park Yaparken Tek Seferde Park                                         Yapılamamışsa Bir İleri ve Bir Geri Alarak Park Yapabilme Hakkınız Bulunmaktadır. Her ki Park Uygulamasında da Başarılı Park Yapan Aday Çıkış                     Yaparken Dilediği Kadar Manevra Hakkına Sahiptir.

5) Geri Gelirken Arabayı Kaldırıma Değdirmemek veya Akan Trafiğe Yönelmeden Kaldırıma Paralel Olarak 25 m Gelebilmek
6) Trafik ışıklarına Yeşilden Sonra Sarı Yandığında Doğru Zamanda Yavaşlamak ve Kırmızı Işıkta Geçmemek
7) 
Seyir halindeyken okul/
yaya geçitlerinden geçmekte olan veya geçmek için bekleyen yaya varsa durup yol verildikten sonra yola devam etmek

Adayın direksiyon sınavına girebilmesi için kurs ücretinin tamamını ödemiş olması gerekir. Direksiyon Sınavına ilk kez giren adaylar 2022 yılı için 160TL tutarındaki sınav harcını KURS MÜDÜRLÜĞÜNE elden veya KURS' un belirlediği aşağıda verilen hesaba yatırabilirler. Sınavdan kalan sürücü adayı yönetmelik gereği 2 ders alarak bir sonraki sınava girebilir. 2 ders ücreti ve sınav harcı toplamı  2022 yılı için 650TL dir.
( Hesaba yaptığınız EFT/Havale nin açıklama kısmına mutlaka Ad / Soyad bilgisini ekleyiniz )

Hesap Adı: ARİF DÖNMEZ

IBAN: TR92 0003 2000 0000 0025 6824 10

DİKKAT! Direksiyon sınavına bir kez giren adayın 4 direksiyon hakkı başlamış olur. Sonrasında yapılacak herhangi bir direksiyon sınavına girmediği taktirde 1 (bir) hakkını daha yitirmiş olur. Esınavda başarılı olan aday en geç 90 gün içinde Direksiyon Uygulama Sınavına girmesi gerekir. 90 gün içinde sınava girmeyen adayın direksiyon sınav hakları başlamış olur ve girmediği her sınav için bir hakkını kaybeder. Bu sürenin takibi adayın sorumluluğundadır.

Hastalık nedeniyle direksiyon uygulama sınavına giremediğiniz taktirde varsa raporunuzu 3 (üç) iş günü içinde kursunuza ibraz edebilirseniz hakkınız yanmamış olur. Bu işlem her aday için yalnızca bir kere uygulanabilir. Bu durumda giremediğiniz sınava yatırdığınız harcınız yanar ancak sınav hakkınızı korumuş olursunuz.

Direksiyon Sınavını Geçtikten EHLİYET HARCINIZI devlete ödeyerek en erken 3 iş gününden sonra dosyanızı kursumuzdan teslim alıp NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN aldığınız randevunuza gidebilirsiniz.

Dosyanızı Kursunuzdan Teslim Aldıktan Sonra 2 YIL İçinde ( Sınav Tarihi Başlangıç Alınır ) Sürücü Belgesine Dönüştürmeniz Gerekmektedir. Sınavı geçtiğiniz tarihten itibaren 2 YIL İçinde ehliyet harcınızı yatırmaz ve ehliyet başvurusu yapmazsanız Ehliyet Alma hakkınızı kaybediyorsunuz.

Devlet Bankalarına Sürücü Belgesi Harcını (Ödeme İşlemleri - Vergi/Resmi Kurum Ödemeleri - Sürücü Belgesi Tahsilatları - İlk Başvuru) adımlarıyla yatırıp
(2022 Yılı İçin B Sınıfı Harç Bedeli 1.465TL )

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. üzerinden yapılan ödeme tek kalemde tahsil edilir ve vezneye ayrıca bir tutar ödenmez. Bu durum işlem kolaylığı sağladığından adaylar tarafından daha sık tercih edilir.


Sonra Nüfus Müdürlüklerinden Randevu Alarak Sürücü Belgenize Sahip Olursunuz. Nüfus Müdürlüğü' ne ayrıca bir bedel ödenmez.
DİREKSİYON EĞİTİM VİDEOLARINA AŞAĞIDAKİ LLİNKLERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

SİMÜLATÖR.jpg

Simülatör

20210209_142015~2.jpg

L Park

20210209_142015~2.jpg

L Park Pozisyon

Paralel Park.jpg

Paralel Park Dış

AKAN_TRAFÄ°K_FOTO.jpg

Sınav Güzergah

NAVİGASYON.jpg

Eğitim Güzergahı

Direksiyon Uygulama Sınavında Sürüş Becerilerinizden Önce Sınavda Kullanacağınız Aracı Komisyona Tanıtmanız İstenir :

1) Kaputu Açıp; Aküyü, Silecek Suyu Koyma Yerini, Motor Yağı ve Motor Soğutma Suyu Koyma Yerini göstermeniz istenir

2) Bagajı   Açıp; Kriko, Bijon Anahtarı, Reflektör, İlk yardım Çantası ve Stepneyi göstermeniz istenir

3) Araç   İçinde; Km ve Devir göstergesi ile Hararet, Yakıt, Yağ ve Şarj göstergelerinin hangi durumlarda tehlike ifade ettiklerini söylemeniz istenir

4) Direksiyonun Solunda Bulunan Sinyal ve Far Kolunda Sağa ve Sola Sinyal Verip Kapatmanız ve Farları Açıp Kapatmanız İstenir

5) Direksiyonun Sağında Bulunan Silecek Koluyla Ön Ve Arka Silecekleri Camlara Su vererek Açıp Kapatmanız İstenir

6) Aracın Kaç Vites Olduğu, Arka Cam Rezistans Düğmesinin Nerede Olduğu ve Pedalların Yerlerini İsimlerini Söyleyerek Göstermeniz İstenir

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?