0212 222 25 38 Talatpaşa Akçalı Sk. No:4 Pk-34400 Kağıthane / İSTANBUL 09:00 - 18:00
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / MOTOSİKLET ( A1, A2, A ) SINIFI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

MOTOSİKLET ( A1, A2, A ) SINIFI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 2023 Yılı İçin Manuel ve Otomatik; A1 Sınıfı Kurs Ücreti 5.000TL A2 Sınıfı Kurs Ücreti 5.900TLA Sınıfı Kurs Ücreti 7.000TL taban fiyat olarak belirlenmiştir.


  A1 Sınıfı Ehliyeti olup A2 Sınıfı Ehliyet almak isteyenler için kurs ücreti 2.500TL

  B Sınıfı Ehliyeti olup A1 Sınıfı Ehliyet almak isteyenler için kurs ücreti 3.750TL ( A1 Sınıfı 11KW ve altında güce sahip motosiklet )
  B Sınıfı Ehliyeti olup A2 Sınıfı Ehliyet almak isteyenler için kurs ücreti 4.250TL ( A2 Sınıfı 11KW üzeri 35,01KW altında güce sahip motosiklet )
  B Sınıfı Ehliyeti olup   A Sınıfı Ehliyet almak isteyenler için kurs ücreti 5.650TL (   A Sınıfı 35 KW üzerinde güce sahip motosiklet )

  Kayıt İçin Adaylardan Sürücü olur Sağlık Raporu (Edevlet Üzerinden Başvuruluyor), Öğrenim Belgesi, 2 Adet Biyometrik Fotograf ve Ehliyetine Farklı bir Sınıf          Ekletmek İsteyenlerden Ehliyet Asıllarını ibraz etmeleri istenir.

  Direksiyon uygulama Eğitimlerimiz Akan Trafik Öncesi 2 ders Simülatör Eğitimiyle Başlamaktadır. Bu Aşamada Adayın Motosikleti Tanıması Sağlanır ve Sürüş        Becerileri Kazandırılır. Simülatör Eğitimini Başarıyla Tamamlayan Adaylar 12 Derslik Akan Trafikte Uygulama Eğitimine Alınır. Bu Aşamada Trafik Kurallarına        Uygun Güvenli Sürüş Eğitimlerinin yanı sıra Slalom, 8 Çizme, Engelden Kaçış ve 25 mt Düz Çizgi Üzerinde Gidebilme ve Ani Fren gibi Performans Eğitimleri de      Verilerek Aday Sınava Hazır Duruma Getirilir. 

  Direksiyon Uygulama Alanından Geçen Halk Otobüslerini İETT Sayfasından Görebilirsiniz.
 ( 41Y Halk Otobüsü Eğitim Alanına En Yakın Geçen Ulaşım Aracıdır. EĞİTİME GELMEK İÇİN HASDAL VİYADÜK ALTI DURAĞINDA İNMELİSİNİZ.)
  Kendini Yeterli Görmeyip Direksiyon Derslerine Devam Etmek İsteyen Sürücü Adayları Ücretini Ödemek Koşuluyla Ek Ders Alabilirler.
 

Sınava gelirken KİMLİĞİNİZİ MUHAKKAK YANINIZDA BULUNDURMANIZ gerekmektedir. Kimliği yanında olmayan aday SINAVA ALINMAZ. Sınav saatinizden en az 30 dk. önce sınav başlangıç noktasında hazır bulunmaya gayret edin. Sınav saatinize 1dk geç kalmanız halinde sınavınız sonlandırılır.

35 dakika süren uygulama sınavı araç tanıtım, performans parkuru ve sürüş becerisi olarak üç aşamadan oluşmaktadır.

  Motosiklet Sınavı 3 Aşamada Değerlendirilmektedir.
  1) Sürücü Adayının Motosiklet Aksamlarını Tanıtması İstenir


 2) Denge Performansı Değerlendirilir Bu Aşamada Ayak Yere Temas Ettiğinde Sınava Son Verilir. Dubalar Arası Slalom, 8 Çizme, Engelden Kaçış v.b...
 3)Akan Trafikte Sürücü Adayının Kurallara Uygun Sürüş Yapıp Yapmadığı Gözlemlenir. Akan trafiğe çıkıldığında sinyallere kesin suretle uyulmalıdır. Ayna              kontrolleri sürüş sırasında yapılarak çevreye hakimiyet kurulmalıdır. Araç sollanacağı zaman ya da şerit değiştirileceği zaman önce sinyal verilir, ardından ayna        kontrolü yaptıktan sonra BAŞ OMUZ kontrolü de yapılarak müsaitse geçiş yapılır. Unutmayın sinyal geçiş anında verilmez. Geçmek istediğinizi arkadan gelen          araçlara bildireceğiniz için geçmeden önce verilmelidir. 

  Seyir halindeyken okul/yaya geçitlerinden geçmekte olan veya geçmek için bekleyen yaya varsa durup yol verildikten sonra yola devam edilir.
  Sinyal kullanımını alışkanlık haline getirmelisiniz çünkü, sinyal vermediğiniz taktirde sınavınıza son verilebilir. 
  Her Aşama uygulama dersleri sırasında Usta Öğreticiniz tarafından sizlere detaylı olarak çalıştırılacaktır.
  Sizden istediğimiz başlangıçta normal karşıladığımız heyecan ve stres düzeyinizi araca hakim oldukça üzerinizden atmanızdır.Adayın direksiyon sınavına girebilmesi için kurs ücretinin tamamını ödemiş olması gerekir. Direksiyon Sınavına ilk kez giren adaylar 2023 yılı için 295TL
tutarındaki sınav harcını KURS MÜDÜRLÜĞÜNE elden veya KURS' un belirlediği aşağıda verilen hesaba yatırabilirler. Sınavdan kalan sürücü adayı yönetmelik gereği 2 ders alarak bir sonraki sınava girebilir. 2 ders ücreti ve sınav harcı toplamı  2023 yılı için 950TL dir. 

DİKKAT! Direksiyon sınavına bir kez giren adayın 4 direksiyon hakkı başlamış olur. Sonrasında yapılacak herhangi bir direksiyon sınavına girmediği taktirde 1 (bir) hakkını daha yitirmiş olur. Esınavda başarılı olan aday en geç 90 gün içinde Direksiyon Uygulama Sınavına girmesi gerekir. 90 gün içinde sınava girmeyen adayın direksiyon sınav hakları başlamış olur ve girmediği her sınav için bir hakkını kaybeder. Bu sürenin takibi adayın sorumluluğundadır.

Hastalık nedeniyle direksiyon uygulama sınavına giremediğiniz taktirde varsa raporunuzu 3 (üç) iş günü içinde kursunuza ibraz edebilirseniz hakkınız yanmamış olur. Bu işlem her aday için yalnızca bir kere uygulanabilir. Bu durumda giremediğiniz sınava yatırdığınız harcınız yanar ancak sınav hakkınızı korumuş olursunuz.

Direksiyon Sınavını Geçtikten EHLiYET HARCINIZI devlete ödeyerek en erken  ilk iş gününden sonra dosyanızı kursumuzdan teslim alıp NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN aldığınız randevunuza gidebilirsiniz. Randevunuza giderken kurstan aldığınız dosya dışında başkacak bir evrak hazırlamanıza GEREK YOKTUR.

Dosyanızı Kursunuzdan Teslim Aldıktan Sonra 2 YIL İçinde ( Sınav Tarihi Başlangıç Alınır ) Sürücü Belgesine Dönüştürmeniz Gerekmektedir. Sınavı geçtiğiniz tarihten itibaren 2 YIL İçinde ehliyet harcınızı yatırmaz ve ehliyet başvurusu yapmazsanız Ehliyet Alma hakkınızı kaybediyorsunuz. 

Devlet Bankalarına Sürücü Belgesi Harcını (Ödeme İşlemleri - Vergi/Resmi Kurum Ödemeleri - Sürücü Belgesi Tahsilatları - İlk Başvuru) adımlarıyla yatırıp (2023 Yılı İçin  A1, A2 veya A Sınıfı Harç Bedeli 1594,70TL ) www.https://randevu.nvi.gov.tr  adresinden randevu alabilirsiniz

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. üzerinden yapılan ödeme tek kalemde tahsil edilir ve vezneye ayrıca bir tutar ödenmez. Bu durum işlem kolaylığı sağladığından adaylar tarafından daha sık tercih edilir. Nüfus Müdürlüğü' ne ayrıca bir bedel ödenmez.

YASAL MOTOSİKLET PARKURU

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?