0212 222 25 38 Talatpaşa Akçalı Sk. No:4 Pk-34400 Kağıthane / İSTANBUL 09:00 - 18:00
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / E-SINAV HAKKINDA BİLGİLENDİRME

E-SINAV HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Elektronik Sınav (Esınav) Harcımı Nasıl Yatırabilirim?
Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri E-sınavı harcınızı web sayfamızın ödeme menüsünden banka kartınızla yatırabilirsiniz veya 

Ziraatbank, Vakıfbank ve Halkbank ATM'leri üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek yatırabillirsiniz.

KARTSIZ İŞLEM - ÖDEME İŞLEMLERİ - EĞİTİM VE SINAV ÖDEMELERİ - MEB ÖDEMELERİ - MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYER E-SINAVI  


2024 Yılı İçin E-Sınav Harcı 600 TL olarak belirlenmiştir. Sınav tarihinin belli olabilmesi için E-Sınav Harcının yatırılmış olması gerekmektedir.


Esınav tarihim ne zaman belli olur?

Esınav başvuruları, adayın kayıtlı olduğu eğitim döneminden ( Her ayın 10 undan ) itibaren beş iş günü sonrasında yapılabilmektedir. Harcını yatırmamış bir adayın Esınav başvurusu yapılamamaktadır. Her aday kayıtlı olduğu eğitim döneminden itibaren 45 gün içinde Esınav harcını yatırmalıdır. Başvurusu yapılan adayın Esınav tarihi İlçe Milli Eğitimin Müdürlüğü' nün onay vermesinin ardından BAKANLIK TARAFINDAN OTOMATİK verilmektedir. 

Esınav tarihi belli olan adayların Esınav tarihleri Kursumuz tarafından adaylara bildirilir.


E-Sınavdan Başarılı Olursak Süreç Nasıl İşler ?

E-Sınavdan Başarılı Olduğunuzda Yönetmelik Gereği Direksiyon Derslerinizi Almaya Hak Kazanırsınız. Kursumuzla Ders Programı Yaparak Sınavı Kazanma Yolunda Hazırlıklarınızı Yaparsınız. Direksiyon Eğitimlerini Eksiksiz Almanız Direksiyon Sınavı Açısından Çok Önemlidir. Direksiyon Sınavları Haftasonları Yapıldığı İçin, Direksiyon Dersleri İçin  Yalnızca Haftasonu Müsait Zamanı Olan Arkadaşlar Verimlilik Açısından Bir Şekilde Hafta İçi 09:00 - 18:00 arası İş Yerleriyle Konuşup Ders Alabilirlerse Daha İyi Öğrenebilir ve Hazırlanabilir.


Direksiyon derslerinize Esınavdan sonra başlayabileceğiniz gibi Esınavdan önce de başlayabilirsiniz. Daha önce başlayıp sınav ve eğitim alanını tanımanız Esınavdan sonraki sürecinizi hem kolaylaştıracak hem de hızlandıracaktır. Ayrıca, düz vites olarak kaydolmuş bir aday, esınavdan önce otomatik vites olarak kaydını düzelttirebilir. 60 gün içinde direksiyon derslerinizi almanız gerekmektedir. Derslerinizi tamamladıktan sonra ihtiyaç duyarsanız ücret karşılığında ek ders alabilirsiniz. 


Adaylar yapılan ders programına riayet etmek zorundadır. Ders programında değişiklik isteyen bir aday bunu en geç 1 gün öncesine kadar kursa bildirebilir. Ancak ders günü değişiklik talep edilmesi veya derse katılmama durumunda o gün planlanmış olan dersi almış sayılır.


Direksiyon Uygulama Sınav Tarihleri Kursun Bağlı Bulunduğu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Tarafından Her Yılın Ocak Ayında O yıla Ait Uygulama Sınav Takvimi Yayınlar. Sınav Tarihlerine Mücbir Sebep Doğmadığı Sürece Riayet Edilir. Sınavların Yapılması veya İptal Edilmesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Görüşüne Bağlıdır.


E-Sınavdan Kalırsak Ne Olacak?

Toplam 4 (DÖRT) E-Sınav Hakkınız Bulunmaktadır. Ancak yönetmelik gereği kaldığınız sınavdan Bir Sonraki Sınava Başvuru Yapabilmek İçin En Az 15 Gün Geçmesi gerekmektedir. Sınavdan kaldıktan sonra 40 gün içinde esınav harcınızı yatırmamış olursanız başvurunuz yapılamaz. Başvurunuz yapılmamış olursa 1 (BİR) hakkınızı daha yakmış olursunuz. Bu sürelerin takibinin sorumluluğu adaya aittir. 


Esınavda Kaç Soru Sorulacak?

12 soru İlk yardım; 23 Soru Trafik; 9  Soru Araç Tekniği ve Motor; 6 Soru Trafik adabı olmak üzere toplam 50 soru sorulacaktır ve süre 45 dk. dır.


E-Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

En Başarılı Çalışma, Uygulamamız Üzerinden Konu Çalışarak Bölüm Sonu Sorularını Çözmek ve Akabinde Bol Soru Çözerek Yanlış Cevaplarımızı İlgili Konuyu Tekrar Ederek Yanlışlardan Kurtulmaktır. Günümüzde cep telefonunuza indirebileceğiniz diğer popüler ehliyet sınav soru uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.

Ayrıca web sitemiz üzerinden de konulara çalışabilir konu testleri çözebilirsiniz.( Ders ve test menüleri sayfamızın en alt kısmında yer almaktadır )E-Sınavı Geçmek İçin Kaç Puan Almam Gerekiyor?

Ehliyet sınavı için başarı puanınızın 100 puan üzerinden 70 olması gerekir.  Her sorunun puan değeri  ikidir. 70 puan alabilmek için 50 sorudan  “en az” 35 tane doğru cevap verme zorunluluğu bulunuyor. Yanlış yaptığınız sorular doğru yanıtları götürmez.


E-Sınav Sonucuma İtiraz Edebilir miyim ?

E-Sınav sonucunuzun yanlış olduğunu düşünüyorsanız "Sınav Tarihinden Sonra 5 (beş) İş Günü içinde T.C. ZİRAAT BANKASI, TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI veya TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. şubelerinden ya da internet Bankacılığı üzerinden Kurumsal Ödemeler menüsünden itiraz ücreti (2024 yılı için 250TL) yatırarak e-itiraz modülü ( https://eitiraz.meb.gov.tr/  ) üzerinden İtiraz Başvurusu yapabilirsiniz. İtiraz formuna mutlaka itiraz ücreti dekontu eklenmelidir. İtirazınıza gelen cevabı yine aynı modülden takip edebilirsiniz.


Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin Web Sitemizde Yer Alan "DUYURULAR" menüsünü takip edebilirsiniz.

TRAFİKTE SAYGI İNSANA SAYGIDIR. TRAFİK ADABI AYNI ZAMANDA TOPLUMUN DA ADABIDIR

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?